Wisconsin's  Best  Bench Press

 
 

Providing you with results from our meet and a calendar of upcoming meets in the area.

Other Links:

Home

Upcoming Calendar

Directions to our meet

 

Meet Directors

 

All Time Records

 

Our Hall Of Fame

 

Other Powerlifting Sites

Independence H.S.

Results Pages:

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

 

Results from 2006

Raw Lifters

Pre-Teen

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Girls 97 1st S. Woychik 75
    2nd M . Woychik 55

Teen Divisions

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Teen Girls 148 1st Freagon 95
    2nd J. McCabe 95
         
  165 1st J. Kildahl 125

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Teen Boys 114 1st D. White 85
    2nd S. Taylor 85
    3rd F. Miller 70
         
  132 1st A. Oebser 245
         
  148 1st J. Scarberry 280
    2nd K. Brady 235
    3rd M. Buck 215
    4th M. Miller 180
    5th B. Guenther 175
    6th J. Schulner 135
    7th A. Russettt 135
    8th B. Taylor 120
   

 --

T. Schulner 0
         
  165 1st A. Kirby 260
    2nd T. Mish 210
    3rd K. Schulner 145
         
  181 1st M. Brady 270
    2nd L. Haarsma 255
    3rd D. Schmidt 235
    4th D. DeLeasky 220
    5th M. Baker 220
    6th J. Walek 180
    7th M. Farrell 170
         
  198 1st T. Fiege 330
    2nd B. Hager 275
    3rd C. Peters 240
         
  220 1st J. Holmberg 330
    2nd M.King 300
    3rd J. Farrell 285
    4th G. Curtis 275
    5th A.Buchman 225
    6th R.Wohld 190
         
  242 1st C. Isham 300
    2nd R. Miller 220

Open Divisions

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Open Women 114 1st J. Olson 150
         
  123 1st J. Katzenberger 95
         
  123 1st P. Miller 135
    2nd B. Traas 75
         
  Shw. 1st L. Taylor 155

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Open Men 148 1st N.Toufar 225
         
  181 1st C. Manor 240
    2nd B.Johnson 225
         
  198 1st B. Ebner 275
    2nd M. LaVigne 235
         
  242 1st C. Sonsalla 285
   

--

D. Grilley 0
         
  275 1st J Schutz 500
    2nd C. Foemmel 440
    3rd C. Stanek 345
         
  308 1st S. Kennelly 385
    2nd B. Taylor 375

Submasters Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Submaster Men 242 1st K. Kulig 375
         
  308 1st G. Woychik 465
    2nd S. Kennelly 385
    3rd J. Hager 380

Masters 1 Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Masters 1 Women 123 1st L. Baeton 90
         
  148 1st C. Reis 120
         
  165 1st T. Kramolis 115

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Masters 1 Men 198 1st E. Erickson 240
         
  220 1st D. Adams 320
         
  242 1st J. Jacobs 295
         
  Shw 1st J. Wojciechowski 425

Masters 3 Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Masters 3 Men 198 1st Magnus 210

Police and Fire Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
P/F Men 198 1st M. Peterson 315
    2nd E. Erickson 240

Shirt Lifters

Teen Division
  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Teen Girls 148 1st B. Holzem 135

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Teen Boys 132 1st N Smieja 140
         
  148 1st J. Scarberry 315
    2nd J Abts 245
         
  165 1st J. Donnelly 285
         
  198 1st M. Johnson 380
    2nd M. Thronson 380
    3rd M. Spaeth 315
         
  220 1st T. McVinnie 280
         
  242 1st M. Hough 295
         
  308 1st B. Oswald 465
    2nd C. Scanlon 350

Open Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Open Women 114 1st B. Brown 115
         
  123 1st R. Frank 200

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Open Men 165 1st T. Stinson 450
    2nd D. Draeger 355
    3rd N. Buck 315
    4th C. Pruscinski 315
         
  181 1st C. Neal 455
    2nd M. Malyuk 390
    3rd D. Drexler 345
         
  198 1st J. Rebera 480
    2nd A. Klatt 405
    3rd S. Keller 365
    4th R. Zuege 345
    5th T. Frederick 325
         
  220 1st R. Fuchs 475
    2nd L. Vmmus 420
    3rd R. Dingfelder 285
         
  242 1st E. Leverance 570
    2nd K. Kromroy 510
    3rd J. Schielke 405
    4th M. Sias 380
         
  275 1st B. Pechmiller 620
    2nd J. Schutz 565
         
  308 1st G. Riggs 525
         
  Shw 1st T. Hedtke 535
    2nd C. Kadrlik 525
    3rd J. Wojciechowski 500

Submaster

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Submaster Women Shw 1st R. Nutter 325

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Submaster Men 165 1st P Sullivan 365
         
  181 1st E. Jacobs 385
         
  198 1st J. Rebera 485
         
  220 1st J. Weinert 375
         
  242 1st J Easterly 475
         
  275 1st S. Wahl 455
         
  308 1st T. Finger 545
         
  Shw 1st S. Nutter 585
    2nd S. Bromeisl 480

Masters 1

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Masters 1 Women 123 1st R. Frank 200
         
  148 1st S. Meyer 160

 

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Masters 1 Men 181 1st D. Sullivan 330
   

--

J. Brandli 0
         
  198 1st R. Krings 405
    2nd E. Kamrowski 315
    3rd D. Crump 305
         
  242 1st R.Delisi 425
         
  275

--

M. Kaufman 0

 

Masters 2 Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Masters 2 Men 198 1st T. Sullivan 360
    2nd M. Amoe 325
  275 1st S. Fronk 425

Masters 3 Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Masters 3 Men 198 1st C. Roffler 200
         
  242 1st R. Brodt 300
         
  308

--

T. Nelson 0

Police and Fire Division

  Wt. Class Place Lifter's Name Bench Press
Police and Fire Men 242 1st S. Becker 500

 

 

Email us at:

 

 Download Our Entry Blank

In Adobe Format